Wirtualne wycieczki

Dzięki naszym nowatorskim rozwiązaniom będziesz mógł odwiedzać znane miejsca. Wirtualne wycieczki pozwalają pokazać Twoją restaurację, lokal w sposób do niedawna niedostępny. Wirtualna wycieczka może być również odtwarzana na urządzeniach mobilnych takich jak iPhone czy iPad

Panorma 360

Świat dookoła nas.

Rewelacyjna technika fotografii pokazuje otaczający nas świat. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom odbiorca ma możliwość oglądania wszystkiego dookoła czyli 360 stopni wokół oraz 180 stopni w pionie. Dzięki czemu odbiorca ma wrażenie przebywania w danym miejscu. Dodatkowe efekty dźwiękowe wzmagają to wrażenie.

Strony www

Strony www

Obecny rynek wymusza posiadanie strony w internecie. Dla wielu brak posiadania strony w wirtualnym świecie to jakbyś nie istniał. Poznaj nasze rozwiązania oparte o najnowsze trendy i technologi, dzięki którym możesz odmienić swoją stronę i wkroczyć w świat nowoczesnej technologii.

GNU GPL

Tutoriale

Nauki nigdy za wiele. Wspierając rozwiązania GNU/GPL pokazujemy w jaki sposób można zastąpić drogie oprogramowanie. Pokazujemy że dzięki bezpłatnym programom możemy wykonać wiele prac komputerze domowym, w biurze czy firmie.

Fotografia

czwartek, luty 27, 2020

Home

Przedstawiony interfejs jest ogólnikowo, nie znajdziecie tutaj szczegółowych informacji na temat obszarów, jedynie ogólniki. Jeśli jesteś zainteresowany pogłębieniem wiedzy na temat poszczególnych obszarów zachęcam do przeczytania artykułów poświęconych konkretnym obszarom np. skróty meny, narzędzia itd. Osoby które rozpoczynają pracę z tym programem zachęcam do przeczytania artykułu.

Inkscape składa się z jednego okna, w którym jest kilka obszarów, a w nich znajdziemy ikony i menu. Poniżej widać główne okno programu.

Okno Inkscape możemy podzielić na 7 głównych obszarów:

1. Menu

2. Skróty menu

3. Pasek ustawień narzędzi

4. Narzędzia

5. Paleta kolorów

6. Pasek stanu

7. Płótno

Czytaj więcej: Interfejs Inkscape

e-book

Postanowiłem wyjaśnić co to jest grafika wektorowa iSVG. Ponieważ bez znajomości tych pojęć praca z Inkscape może być niezrozumiała i czasem prowadzić do pewnych niejasności. Obrazy graficzne możemy podzielić na dwa rodzaje, grafikę rastrową i wektorową. Pierwsza z nich jest wszechobecna w internecie i bardziej nam znana. Krótko mówiąc obraz grafiki rastrowej składa się z wierszy i kolumn pikseli, gdzie każdy piksel ma określony kolor. Natomiast grafika wektorowa jest opisywana za pomocą figur geometrycznych. Aby bardziej to zobrazować spójrz na poniższy obrazek:

Jak widzisz jeżeli nie powiększymy obrazka wygląda on prawie identycznie, czar pryska, gdy powiększamy fragment obrazu. Na obrazku z lewej strony widzimy "pikseloze" to jest właśnie obraz rastrowy. Z prawej mimo tak wielkiego powiększenia krzywizna jest nadal zachowana, gdybyśmy chcieli obrazek powiększyć jeszcze bardziej to nadal będzie to krzywa. Dlaczego tak się dzieje? Właśnie dlatego że, krzywa jest opisana matematycznie jako figura, która zaczyna się w punkcie A i kończy w punkcie B i ma pewne zakrzywienie. Dzięki temu powiększanie danego obiektu w naszym przypadku krzywej nie wpływa na jej jakość. Poza możliwością nieograniczonego powiększania danego obrazu zyskujemy jeszcze wielkość pliku. Jak dużo zyskujemy? Prostym przykładem może być test, który wykonaj samodzielnie. Otwórz jakikolwiek program graficzny (GIMP, PAINT, PHOTOSHOP, itp) i utwórz nowy obraz np. o rozdzielczości 1024x800 i narysuj np. 2 lub 3 krzywe w różnych kolorach i zapisz powstałe dzieło jako Bitmapę. To samo zrób w Inkscape i porównaj wielkość zapisanego pliku. Jakie wartości uzyskałeś? U mnie jest to: 2,3MB !!! dla bitmapy BMP i 10kB dla SVG. U ciebie te wyniki mogą się lekko różnić, mogłeś przez pomyłkę zapisać obraz jako jpeg. Wyobraź sobie, gdy chcemy wykonać jakąś grafikę o znacznie większych rozmiarach, jak wielki może być plik. Myślę, że takie zobrazowanie pozwoliło ci zrozumieć czym jest grafika wektorowa.

Tematem artykułu jest grafika wektorowa i SVG. Co to jest za grafika już wiemy, a co to jest SVG? Osoby, które mają styczność z grafiką, a w szczególności w internecie wiedzą, że najczęściej występującym formatem jest jpeg, gif oraz png. Niestety rozmiar tych plików w niektórych przypadkach jest spory, a czasem ogromny, co powoduje długie wczytywanie się grafik na stronie. Problem można zmniejszyć poprzez kompresję, jednak idzie za tym pogorszenie jakości danej grafiki lub zdjęcia, co jest nie zawsze mile widziane. Rozwiązaniem problemu okazało się Macromedia Flash (obecnie Adobe Flash), format zaproponowany przez tą firmę okazał się naprawdę bardzo dobry co jest widoczne obecnie w sieci. Pojawił się jednak kolejny problem polegający na tym, że ten format grafiki wektorowej należy wyłącznie do firmy Macromedia. Aby wyjść na przeciw temu W3C stworzyło format SVG, otwartej grafiki wektorowej.

Co nam dało stworzenie tego formatu, jakie mamy korzyści z niego?

Pierwszą zaletą jest to, że format jest w pełni otwarty, dzięki czemu każdy może do woli z niego korzystać. Kolejne zalety są takie same jak w przypadku innych obrazów wektorowych. Wysoka jakość obrazu nawet podczas zmieniania wielkości obrazu, co jest niemożliwe w przypadku grafiki rastrowej. SVG jest napisany w języku XML co umożliwia tworzenie grafiki w oparciu o dane, które są przechowywane w innych formatach opartych o XML, takie jak wykresy, tabele, mapy. Mimo tak wielu zalet brak jest oprogramowania do edycji plików SVG, aby w pełni wykorzystać jego możliwości i z tegoż samego powodu format SVG nie jest tak powszechnie używany jak Flash.

Obecnie niektóre przeglądarki internetowe obsługują format SVG, również programy takie jak Inkscape, Corel czy Adobe Ilustrator nadają się do edycji tego formatu.

 

Powyższy artykuł udostępniany jest na licencji GNU GPL.

e-book

Inkscape jest programem do tworzenia grafiki wektorowej podobnie jak Adobe Ilustrator, Corel Draw, Freehand czy Xara X. Oparty jest o licencje GNU GPL. Głównym plikiem wyjściowym programu jest svg zgodnym ze standardem W3C. Tego typu pliki mogą być oglądane poprzez najnowsze przeglądarki WWW. Program jest przeznaczony na platformy Windows 2000/2003/XP, Mac, Linux, jest też używany na systemach unix-owych, program nie funkcjonuje na wersjach systemu Windows 98/ME. Wbrew pozorom program ma sporą rzesze użytkowników, dobrym przykładem jest wykorzystanie go w obrazach umieszczonych na Wikipedii, również w Open Clip Art. Sporą ilość prac możemy obejrzeć tutaj i tu.

Czytaj więcej: O Inkscape

e-book

Dlaczego Inkscape? Co to jest Inkcsape? I wiele innych podobnych pytań już słyszałem i nadal słyszę. Gdy rozmawiamy o programach graficznych jak i do fotografii najczęściej słyszymy Photoschop, Lightroom, Corel, itd. Wymienione programy są to programy typowo komercyjne, za które niestety musimy zapłacić i to słono zapłacić, aby się nimi cieszyć. Wiem, że istnieje metoda np. p2p, która pozwala zdobyć to oprogramowanie i się nim cieszyć, ale to nie jest najlepszy sposób posiadania programu. Alternatywą może być właśnie Inkscape.

Czytaj więcej: Dlaczego Inkscape?

e-book