Wirtualne wycieczki

Dzięki naszym nowatorskim rozwiązaniom będziesz mógł odwiedzać znane miejsca. Wirtualne wycieczki pozwalają pokazać Twoją restaurację, lokal w sposób do niedawna niedostępny. Wirtualna wycieczka może być również odtwarzana na urządzeniach mobilnych takich jak iPhone czy iPad

Panorma 360

Świat dookoła nas.

Rewelacyjna technika fotografii pokazuje otaczający nas świat. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom odbiorca ma możliwość oglądania wszystkiego dookoła czyli 360 stopni wokół oraz 180 stopni w pionie. Dzięki czemu odbiorca ma wrażenie przebywania w danym miejscu. Dodatkowe efekty dźwiękowe wzmagają to wrażenie.

Strony www

Strony www

Obecny rynek wymusza posiadanie strony w internecie. Dla wielu brak posiadania strony w wirtualnym świecie to jakbyś nie istniał. Poznaj nasze rozwiązania oparte o najnowsze trendy i technologi, dzięki którym możesz odmienić swoją stronę i wkroczyć w świat nowoczesnej technologii.

GNU GPL

Tutoriale

Nauki nigdy za wiele. Wspierając rozwiązania GNU/GPL pokazujemy w jaki sposób można zastąpić drogie oprogramowanie. Pokazujemy że dzięki bezpłatnym programom możemy wykonać wiele prac komputerze domowym, w biurze czy firmie.

Fotografia

czwartek, luty 27, 2020

Home

Jeśli zapoznałeś się z poprzednim artykułem wprowadzającym do HTML-a to wiesz jak zrobić bardzo prostą stronę, ale zawsze pierwszą stronę :). Tym razem rozszerzymy tamten temat i zajmiemy się znacznikami i komentarzami. Dzięki temu powinniśmy popełniać mniej błędów podczas pisania naszych stron WWW.

Wiem chcielibyście już pisać coś więcej niż zwykły tekst "To jest moja pierwsza strona". Troszeczkę cierpliwości a zobaczycie jak szybko zrobimy pierwszą ładnie wyglądającą stronę. Postaram się omówić "dziwne" znaczniki, które używaliśmy w poprzedniej lekcji.

Znacznik jest to podstawowy element HTML-a. Każdy znacznik rozpoczyna się < i kończy > inaczej mówiąc rozpoczyna się nawiasem trójkątnym jak i kończy się takim nawiasem.

Jeżeli używamy jakiegoś znacznika to ma on swój początek jak i koniec np. początek <b> a koniec to </b> choć od tej reguły są wyjątki ale o tym nieco później.

Ostatnią rzeczą, którą powinniśmy pamiętać to sposób pisania znacznika. Chodzi o to czy my to napiszemy tak <b> czy tak <B> to nie ma znaczenia. Dla przeglądarki internetowej jest to ten sam znacznik, natomiast dla nas może to być lekkie ułatwienie. Pisząc znaczniki dużymi literami sprawimy, że całe źródło strony będzie dla nas bardziej czytelne.

Pamiętacie stronę, którą napisaliśmy?

<HTML>
<HEAD>
<TITLE>Tytul strony</TITLE>
</HEAD>
<BODY>To jest moja pierwsza strona <B>To jest pogrubienie</B>
</BODY>
</HTML>


Przyjrzyjmy się jeszcze raz. Jak widać tekst "To jest Pogrubienie" Zaczyna się znacznikiem <B> jak i kończy się znacznikiem </b>. Tak samo ma się sytuacja w przypadku body. Zaczyna się <BODY> i kończy się </BODY>.

Zajmijmy się teraz komentarzem. Zapytacie po co nam komentarz chcemy tylko zrobić stronę, która ładnie będzie wyglądać. Otóż komentarz się przydaje w opisie stron. Dam przykład: Napisaliśmy wspaniałą stronę jesteśmy zadowoleni i aby ją upiększyć użyliśmy skryptów, które są dostępne w sieci, ale nie opisaliśmy co to za skrypt i skąd się wziął. Po paru miesiącach czy nawet po roku wracamy do naszej strony z chęcią zmiany. I nagle trafiamy na ten skrypt. Co się dzieje dalej oczywiście zastanawiamy się co to jest do czego to służy czy można to wywalić czy nie. Owszem dojdziemy do tego ale po co marnować nasz cenny czas. Wystarczyło wpisać mały komentarz i sprawa byłaby rozwiązana.

<!-- Tu piszemy komentarz -->

Tak tak. To jest właśnie komentarz. Bajecznie prosty. Komentarz może się ciągnąć przez wiele linijek jak np:

<!-- Tu piszemy komentarz

który zajmuje kilka linijek

co pozwala na łatwiejsze pisanie stron-->

Tak wyglądający komentarz jest poprawny. Musimy jednak pamiętać, że wszystko co się znajdzie pomiędzy <!-- ... --> jest traktowane jako komentarz. Czyli wpisując jakiś znacznik np. pogrubienia właśnie w środek tekstu komentarza zostanie potraktowany przez przeglądarkę właśnie jako komentarz.

W kolejnej lekcji pobawimy się trochę tekstem tz. zmienimy jego wielkość powstawiamy akapity itp. Pozwoli to nam na głębsze zapoznanie się z HTML-em.

Kategoria: Nauka HTML