czwartek, luty 27, 2020

Czy ramki można robić inaczej w GIMP-ie? Czy sposób pokazany w poprzednim artykule jest jedyny? Otóż nie. Głównym minusem poprzedniego sposobu jest powiększenie rozmiaru zdjęcia. Co może okazać się w niektórych sytuacjach całkowicie nieprzydatne a nawet przeszkadzać. Wyobraźmy sobie sytuację, pracowaliśmy nad zdjęciem sporo czasu i na koniec chcemy zrobić ramkę i oddać je do laboratorium fotograficznego, aby wywołać. Jak się okazuje stosując poprzedni sposób nasze dzjęcie zmieni rozmiar i na nowo będziemy musieli je kadrować co spowoduje kolejne problemy. Dlatego postaram się teraz przedstawić sposób, dzięki któremu zrobimy prostą ramkę nie zmieniając rozmiaru fotografii.

Oprzemy się na tej samej fotografii co poprzednio.

 

Aby kontynuować dalej tutorial musimy się opierać na pewnych założeniach. Głównym z nich jest to, że zdjęcie jest skadrowane do tozmiarów odbitki 10x15. Oczywiście, aby zrozumieć ten tutorial nie musicie kadrować akurat do tego rozmiaru. Możecie zastosować swoje zdjęcie. Rozmiar zdjęcia 10x15 ma jedynie na celu ułatwić zrozumienie tutorialu.

Pierwszą czynnością, którą wykonujemy to zaznaczenie całego zdjęcia. Zaznaczanie -> Wszystko (Ctrl+A).

Musimy teraz zmniejszyć zaznaczenie Zaznaczenie -> zmniejsz... . To zmniejszenie innymi słowy stanie się szerokością naszej ramki. np:

 

Tak jak widać na powyższym zdjęciu ja zastosowałem 5mm. Jeżeli zrobiłeś wszystko wg mojej instrukcji powinniście uzyskać coś takiego:

 

Teraz Zaznaczenie -> Odwróć ( CTRL+I ). Dzięki temu uzyskamy cienki pasek zaznaczenia wokół obrazka. Obszar który jest zaznaczony możemy pomalować kolorem, który nas interesuje. Ja wybrałem biały, w tym celu wybieram pędzel i maluje zaznaczenie na biało.

 

Super!!! Jest biała ramka. Ale to nie koniec, aby uzyskać efekt jak poprzednim tutoriale musimy pewne czynności powtórzyć. Po kolei będzie to tak:

  • Zaznacz całą fotografię Zaznaczanie -> Wszystko (Ctrl+A).
  • Zmniejsz zaznaczenie (ja wybrałem 4mm) Zaznaczenie -> zmniejsz...
  • Odwróć zaznaczenie Zaznaczenie -> Odwróć ( CTRL+I )
  • Pomaluj zaznaczony obszar na interesujący cię kolor ja wybrałem czarny.

Takim oto sposobem dotarliśmy do końca. Jeżeli wykonywałeś wszystkie polecenia po kolei powinieneś uzyskać efekt jak poniżej.

Pamiętaj wielkość zmniejszenia określa wielkość ramki (szerokość ramki. Dzięki czemu masz możliwość jej kształtowania.

Tutorial powstał w oparciu o oprogramowanie GIMP w wersji 2.6.7 www.gimp.org rozpowszechnianym na licencji GNU General Public License.

Wykorzystane zdjęcie jest chronione Prawami autorskimi.

Kategoria: Gimp