czwartek, luty 27, 2020

Dziś prosty tutorial polegający na odbiciu lustrzanym tekstu. Rzecz bajecznie prosta a nierzadko sprawiająca problemy. Pokaże jak zrobić zwykły text powiększyć go i zrobić odbicie. Osoby, które znają ten program nawet nie powinny tu zaglądać, jest to tutorial przeznaczony naprawdę dla początkujących.

Rozpoczynamy. Otwieramy program. Zacznijmy od zrobienia tła, chyba że ktoś chce mieć białe tło to musi ten fragment ominąć. Wybieramy prostokąt (F4) który się znajduje po lewej stronie. Rysujemy prostokąt, odrazu jest wypełniony kolorem w moim przypadku jest to żółty. Niestety mi się on nie podoba i zmieniam go na czarny wybierając z dolnej palety kolorów. Świetnie teraz napis, w moim przypadku będzie to rKonik.com. Wybieramy Przycisk do pisania (F8) który również jest z lewej strony. Klikamy gdziekolwiek i piszemy. Nie przejmuj się, że tekst jest mało widoczny zaraz to poprawimy. Teraz z lewej strony wybieramy strzałkę (F1). Jeśli podążasz za moimi wskazówkami powinny wokół tekstu pojawić się strzałki.

 

 

Łapiemy za strzałkę i rozciągamy nasz napis do rozmiarów nam odpowiadających. Jak widzicie można powiększać tekst w pionie i poziomie jednocześnie. Jak zrobić aby tekst powiększał sę proporcjonalnie? Wystarczy przytrzymać Ctrl i złapać jedną ze strzałek i przesuwać myszką. Gdy mamy już wybraną wielkość zmieńmy kolor w moim przypadku jest to żółty. Jeszcze wybór czcionki. Do tego celu wybieramy literkę T w górnym pasku narzędzi (Shift+Ctrl+T),

 

 

Wybieramy nas interesującą czcionkę. Ja wybrałem Bitstream Charter pochylony. Wybór akceptujemy przyciskiem Zastosuj i Zamknij. Teraz naciskamy lewym klawiszem myszy na tekst i przesuwamy nasz tekst na tło które wcześniej zrobiliśmy.

Gdy mamy zaznaczony tekst to dupikujemy go (Ctrl+D). Nie widać naszego zduplikowanego tekstu bo jest jeden na drugim. Teraz trzymając Ctrl przesuwamy tekst na dół.

Robimy odbicie lustrzane (V) i dosuwamy tekst tak aby się ledwo stykał z tym górnym.

Wybieramy gradient i robimy mniejwięcej tak jak na rysunku

I tak dotarliśmy do końca. Efekt naszej pracy możemy skopiować do innego programu czy wykorzystać w innym projekcie.

Tutorial powstał w oparciu o oprogramowanie Inkscape w wersji 0.45 www.inkscape.org rozpowszechnianym na licencji GNU General Public License.

Kategoria: Inkscape